Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz



Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia je o wiedzę teoretyczną. Pokazuje jak wykorzystać posiadany talent aby dla nas zarabiał. Podyplomowe studia w zakresie Aranżacji wnętrz…


... a inaczej ich Architektury lub Projektowania.

A gdyby tego było mało, zarówno uczelnie prywatne jaki i państwowe Akademie Sztuk Pięknych, oferują również kierunek „projektowanie mebli”, który niejako łączy się z aranżacją wnętrz i zwykle jest wykładany na tym samym wydziale. Jednak, to Aranżacja Wnętrz pozostaje kierunkiem, którego celem jest rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz umiejętności przydatnych w trakcie przyszłej pracy polegającej na projektowaniu przestrzeni, w której obrębie również znajdują się wspomniane meble.

Dylemat: Architektura czy Architektura Wnętrz?

Choć istnieją opinie na temat bezcelowości studiowania Architektury Wnętrz w momencie gdy ukończywszy „zwykłą” Architekturę również możemy wykonywać zawód projektanta, są one częściowo niesłuszne.Nie ma wątpliwości, że oferowany na politechnikach kierunek Architektura, jest znacznie bardziej wymagający i uczy zagadnień daleko wychodzących poza interesujący nas temat. Szkoły artystyczne inaczej podchodzą do wykładanych przedmiotów, ich celem jest indywidualny rozwój studenta na odpowiadających mu polach. W ramach Aranżacji Wnętrz uczą praktycznych umiejętności oraz:- Historii sztuki i architektury- Znajomości zarówno najnowszych, jak i dawnych technik, materiałów, systemów- Metodologii tworzenia projektów- Zagadnień konserwatorskich w architekturze- Rozróżniania materiałów, elementów, rozwiązań kolorystycznych- Kompozycji przestrzennej we wnętrzach i krajobrazie- Etyki zawodowej- Znajomości obowiązujących przepisów i norm w branży- Instalacji sanitarnych, akustyki wnętrz czy technik oświetleniowych- Zasad finansowania projektu i uczestnictwa w jego realizacjiNie można oczywiście zapominać o: - rysunku - malarstwie - rzeźbiektóre towarzyszą studentom przez cały okres studiów.

Ekskluzywny kierunek

Nie da się ukryć, że zainteresowanie tym kierunkiem ma swoje źródła w perspektywie bardzo przyjemnej, a co więcej, często pewnej pracy. Absolwenci Projektowania Wnętrz znajdują zatrudnienie w:• firmach deweloperskich• biurach projektowych• przy produkcji scenografii do filmów, reklam czy sztuk teatralnych.Często zakładają również własną działalność.Jednak limit miejsc na uczelnie artystyczne zwykle jest niewysoki i nie przekracza 32 kandydatów. Zdarza się również, że kierunek nie zostaje uruchomiony ze względu na zbyt małą liczbę chętnych, których odstraszają wstępne wymagania.

Wstęp tylko dla "dyplomowanych artystów".

Bez względu na to, czy egzamin wstępny jest czy został pominięty, o miejsce na podyplomowych studiach z zakresu Architektury Wnętrz ubiegać się mogą jedynie absolwenci pierwszego lub drugiego stopnia szkół artystycznych, jak również absolwenci Architektury na wybranej politechnice.Są również szkoły, na których sam fakt posiadania tytułu nie wystarczy. Swoje umiejętności raz jeszcze należy udowodnić poprzez złożenie dokumentacji własnych działań artystycznych, które, jeśli przejdą pierwszy etap, zostaną poddane dyskusji komisji z kandydatem podczas drugiego etapu kwalifikacyjnego. W skrócie: "pokaż nam swoje prace, opowiedz nam o nich, a my zdecydujemy czy się nadajesz". Artystyczne studia podyplomowe mają na celu pogłębienie umiejętności i zawodowej pewności siebie projektantów. Ich absolwent wynosi ze sobą porządny bagaż wiedzy i doświadczenia. red. Aleksandra Ćwik

Data publikacji: 11.03.2019