Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy



Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują zdobyć kompetencje pozwalające na rozpoczęcie kariery na giełdowym parkiecie. Jesteś jedną z nich?

Czym zajmuje się analityk giełdowy? Mówiąc krótko, przede wszystkim: raportami i prognozami. Osoba, która pragnie pracować na takim stanowisku, musi wykazać się między innymi umiejętnością sprawnego monitorowania sytuacji na rynku – bez tego trudno sformułować trafną rekomendację dla inwestorów. Czy takiej sprawności można się nauczyć, czy może trzeba wykazać się tak zwaną smykałką do giełdy? Inwestycyjny zmysł nie zaszkodzi, a wprawy nabrać można między innymi za sprawą studiów podyplomowych dla analityków giełdowych.

Cel studiów – czego się nauczę?

Celem studiów podyplomowych dla analityków giełdowych jest przekazanie słuchaczom rzetelnej wiedzy specjalistycznej połączonej z umiejętnością zastosowania jej w praktyce. Absolwenci będą potrafili przeprowadzić fundamentalną i techniczną analizę sytuacji, w jakiej znajduje się dana spółka giełdowa i – na podstawie tychże analiz – zadecydować, czy potencjalna inwestycja może zagwarantować zysk finansowy. Oprócz trafionej oceny sytuacji spółki giełdowej słuchacze nauczą się także określać tendencje giełdowe oraz sytuację makroekonomiczną.

Dla kogo te studia?

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych adresowane są do absolwentów studiów wyższych – legitymujących się dyplomem licencjata, inżyniera lub magistra – którzy chcą zdobyć nowe kompetencje zawodowe oraz kwalifikacje pozwalające rozwinąć skrzydła kariery. Słuchaczami studiów zostają także osoby przygotowujące się do egzaminów zawodowych (na przykład dla maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych), o ile program studiów oferowany przez daną uczelnię pokrywa się z wymaganiami egzaminacyjnymi.

Program studiów

W programie studiów podyplomowych dla analityków giełdowych znajdują się przedmioty prowadzone zarówno w ramach wykładów, jak i ćwiczeń czy warsztatów. Są to na przykład zajęcia ze sprawozdawczości finansowej (ze szczególnym uwzględnieniem zaawansowanych zagadnień z tego obszaru); z analizy finansowej, fundamentalnej, technicznej oraz portfelowej; z elementów matematyki finansowej; rynków i instrumentów finansowych; emisji papierów wartościowych czy strategii inwestycyjnych.

Organizacja studiów, opłaty

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych trwają zwykle dwa semestry. Zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów (w trybie niestacjonarnym) – zazwyczaj dwa lub trzy razy w miesiącu. Opłata, jaką ponieść muszą słuchacze studiów, wynosi z reguły od 1,7 złotych za semestr (wysokość czesnego pobieranego za jeden semestr studiów bywa jednak nieraz dwukrotnie wyższa). Istnieje możliwość rozłożenia czesnego na raty.

Rekrutacja

Nabór na studia przeprowadzany jest zazwyczaj jesienią, to znaczy na semestr zimowy, rozpoczynający się w październiku. O przyjęciu na studia decyduje kolejność składania aplikacji. Komplet wymaganych dokumentów składa się z reguły z:- oryginału bądź odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych;- wniosku/podania o przyjęcie na studia;- kwestionariusza osobowego;- fotografii legitymacyjnych (1-2 sztuki);- dowodu wpłaty. Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 11.11.2019