Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Analityk finansowy

Analityk finansowy



Zastanawiasz się nad rozpoczęciem studiów podyplomowych z zakresu analizy finansowej? To znak, że chcesz podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć nową wiedzę i umiejętności (a przez to być może awans czy lepsze zarobki) lub... przygotować się do egzaminu CFE.

Czym zajmuje się analityk finansowy? Przede wszystkim tworzeniem analiz na podstawie danych finansowych, które zgromadziła firma oraz ciągłym monitoringiem transakcji finansowych, jakie przedsięwzięła, a zatem – mówiąc krótko – działaniami mającymi na celu usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeżeli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu analizy finansowej i tym samym zdobyć nowe kompetencje, atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy, być może zainteresują Cię studia podyplomowe w tym kierunku.

Cel studiów

Celem studiów podyplomowych na kierunku analiza finansowa (analityk finansowy) jest dostarczenie słuchaczom wiedzy dotyczącej organizacji rynków finansowych. Teoria ta ma również znaleźć odzwierciedlenie w praktycznych umiejętnościach analizy oraz umiejętnego doboru produktów finansowych. Absolwenci studiów będą potrafili uwzględnić w swoich działaniach ryzyko związane z wymianą usług finansowych oraz zarządzać portfelem przedsiębiorstwa.Założenia programowe studiów przewidują przekazanie słuchaczom informacji nie tylko na temat samej analizy, ale również na temat planowania finansowego, rachunkowości zarządczej i budżetowania. W konsekwencji absolwent studiów dysponował będzie silnym zapleczem teoretycznym i umiejętnościami praktycznymi popartymi znajomością metod ilościowych, co umożliwi mu samodzielne podejmowanie specjalistycznych decyzji.

Adresaci studiów

Oferta skierowana jest do absolwentów studiów wyższych (licencjackie/inżynierskie/magisterskie), którzy zainteresowani są pracą na stanowisku analityka finansowego. Z uwagi na problematykę studiów słuchacze powinni posiadać podstawową wiedzę ekonomiczną (szczególnie dotyczącą rachunkowości). Słuchaczami studiów podyplomowych z zakresu analizy finansowej są zazwyczaj przedsiębiorcy, menedżerowie, członkowie kadry kierowniczej oraz pracownicy działów analitycznych, finansowo-księgowych czy departamentów inwestycyjnych banków. Studia przygotowują także zazwyczaj do egzaminu CFA (ang. Charterd Financial Analyst) oraz egzaminu na doradcę inwestycyjnego, gdyż w większości przypadków program studiów pokrywa się z wymaganym zakresem wiedzy.

Program studiów

Program studiów na poszczególnych uczelniach może się nieznacznie różnić, jednak z reguły składa się ze stałych elementów. W jego skład wchodzą między innymi takie przedmioty:- mikro i makroekonomia;- analiza i zarządzanie portfelem;- analiza rynków finansowych;- analiza sprawozdań finansowych;- analiza instrumentów finansowych;- analiza i ocena przedsięwzięć inwestycyjnych;- rachunkowość;- źródła finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych;- prawo;- etyka.

Organizacja studiów, rekrutacja, opłaty

Studia organizowane są w trybie niestacjonarnym (zjazdy odbywają się w weekendy, najczęściej dwa razy w miesiącu) i trwają dwa semestry. Nabór przeprowadzany jest zwykle w październiku, a o przyjęciu decyduje najczęściej kolejność zgłoszeń. Warto zatem nieco wcześniej skompletować aplikację, na którą składają się z reguły:- wniosek/podanie o przyjęcie na studia (można go pobrać ze strony wybranej uczelni lub uzyskać w sekretariacie);- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;- kserokopia dokumentu tożsamości;- dwie fotografie legitymacyjne;- potwierdzenie dokonania opłaty za studia. Jeśli idzie o opłatę za jeden semestr studiów, to wynosi ona od 1,8 złotych do 3 tysięcy złotych. Czesne można wpłacać jednorazowo lub w systemie ratalnym. Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 30.09.2019